2015 State Championship Results!

2015 Ohio State Championship Results

 

Photo Gallery

Click Here for Xcel File of Results

 

2015 Ohio Judo Championships Results

             

Mens Master 35+ Light

 

Mens Advanced - Middle

1st

Micah Berner

 

 

1st

Micah Berner

 

2nd

Kris Knapke

 

 

2nd

Neal Craft

 

3rd

Benjamin Hool

 

 

3rd

Andrew Carper

 

 

 

 

 

4th 

Kris Knapke

 

Mens Masters 35+ Heavy

 

5th

Will Morales

 

1st

Peter Hirt

 

 

 

 

 

2nd

Nicholas Martin

 

 

Mens Advanced - Middle Heavy

3rd

Tony Wilson

 

 

1st

Patrick Roegner

 

 

 

 

 

2nd

Peter Hirt

 

Women Novice Light

 

3rd

Jordan Goubeaux

 

1st

Tiffany Diaz

 

 

4th 

Carroll Creighton

 

2nd

Nicole Henson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mens Advanced - Heavy

Women Advanced Light

 

1st

Steven Schwab

 

1st

Emily Berger

 

 

2nd

Carroll Creighton

 

2nd

Andrea Schlabach

 

 

 

 

 

3rd

Isabela Carroll

 

 

Mens Advanced - Open

 

 

 

 

1st

Raymond Bond

 

Mens Advanced - Light

 

2nd

Mick Kaminsky

 

1st

Carlos Esparza

 

 

3rd

Mike Thompson

 

2nd

Travis Hays

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mens Novice - Super Light

Mens Advanced - Light Middle

 

1st

Travis Hays

 

1st

Noah Withill

 

 

2nd

Quan Tran

 

2nd

Ryan Howell

 

 

 

 

 

3rd

David Tsalikov

 

 

Mens Novice - Light

4th

Shaun Gunter

 

 

1st

William Moorman

 

 

 

 

 

2nd

David Tsalikov

 

Mens Novice - Middle

 

 

 

 

1st

Cain Conner

 

 

Mens Novice - Light Middle

2nd

Bryan Miller

 

 

1st

Kevin Hale

 

3rd

Tucker Flynn

 

 

2nd

Ami Palmer

 

4th

Daniel McMichael

 

 

3rd

Michael Williamson

 

5th

Aaron Hool

 

 

4th

Benjamin Hool

 

 

 

 

 

 

 

 

Mens Novice - Middle Heavy

 

Mens Novice - Heavy

1st

Anthony Smith

 

 

1st

Justin Belarski

 

2nd

Alvin Wilkerson

 

 

2nd

Joshua Workman

 

3rd

Eric Vcazy

 

 

3rd

Aaron Steele

 

4th

Justin Weber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls 9-10  Light

 

 

 

 

1st

Noelle Cofrancesco

 

 

 

 

 

2nd

Emoly Caton

 

 

 

 

 

 

 

 

Mens Novice - Open

 

Girls 1 to 6  Light

1st

Benjamin Newton

 

 

1st

Morgan Daucy

.

2nd

Jacob Shook

 

 

2nd

Lorilei Breckenridge

 

3rd

Mike Thompson

 

 

 

 

 

4th

Travis Williams

 

 

Girls 1 to 6   Middle

 

 

 

 

1st

Kate Miller

 

Girls 9-10  Middle

 

2nd

Isabella Steele

 

1st

Veronika Kastullin

 

 

3rd

Aurora Williams

 

2nd

Laney Oliver

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls 1 to 6 - Heavy

Girls 9-10  Medium Heavy

 

1st

Jayme Wagner

 

1st

Alena Murdakhaev

 

 

2nd

Gabby King

 

2nd

Kamden Miller

 

 

3rd

Kate Miller

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls 9-10  Heavy

 

Girls 7-8 Light

1st

Ellena Baghdasaryn

 

 

1st

Sophia Springer

 

2nd

Kassidy Huey

 

 

2nd

Zion Dejene

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls 11-12  Light

 

Girls 7-8 Middle

1st

Ashley Klingberg

 

 

1st

Allison Miller

 

2nd

Veronika Kastulin

 

 

2nd

Raylah Newton

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls 11-12  Middle

 

Girls 7-8 Heavy

1st

Emily Kapustin

 

 

1st

Allison Miller

 

2nd

Kenne Smith

 

 

2nd

Laney Oliver

 

3rd

Harley Smith

 

 

3rd

Ava Berger

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls 11-12 Heavy

 

Girls 13-14 Middle

1st

Reganne Fugate

 

 

1st

Andrea Schlabach

 

2nd

Makayla Cox

 

 

2nd

Isabela Carroll

 

 

 

 

 

3rd

Regane Fugate

 

Girls 13-14  Light

 

 

 

 

1st

Olivia Crimaldi

 

 

Girls 15-16 Light

2nd

Ashley Klingberg

 

 

1st

Andrea Schlabach

 

 

 

 

 

2nd

Kyndal Huery

 

Boys 1-6  Light

 

3rd

Allison Cofracesco

 

1st

Caynan Schick

 

 

 

 

 

2nd

Nathaniel Dancy

 

 

Boys 7-8  Light

 

 

 

 

1st

Eric Kastulin

 

Boys 1-6  Middle

 

2nd

Hunter Pittman

 

1st

Nicholas Pokalev

 

 

 

 

 

2nd

Licoln Berger

 

 

Boys 7-8  Middle Heavy

3rd

Lucas Kokai

 

 

1st

Jacob Ball

 

4th

Aiden Reichelderfer

 

 

2nd

Evan Miller

 

 

 

 

 

3rd

Avi Zarbarel

 

 

 

 

 

4th

Eli Kibby

 

Boys 1-6 Heavy

 

 

 

 

1st

Ryan Nager

 

 

Boys 7-8 Middle

2nd

Vincent VanHorn

 

 

1st

Maxim Ivanov

 

3rd

Jackson Dancy

 

 

2nd

Noah Creech

 

 

 

 

 

3rd

Conner Raines

 

Boys 7-8 Light Middle

 

4th

Jamie Botello

 

1st

Brendan Hearns

 

 

5th

Ethan Nuss

 

2nd

Daniel Ochakovski

 

 

6th

Blake Morgan

 

3rd

Maksim Abramov

 

 

 

 

 

4th

Jameson Ball

 

 

Boys 7-8  Heavy

5th

Nikolal Fedorov

 

 

1st

DeAlcapon Veazy

 

6th

Noah Creech

 

 

2nd

Jacob Ball

 

7th

Jackson Weber

 

 

3rd

Cody Cox

 

 

 

 

 

4th

Izaiah Phalen

 

Boys 9-10  Light

 

 

 

 

1st

Jared Counts

 

 

Boys 9-10  Light Middle

2nd

Andrew Lichmanov

 

 

1st

Costas Zakharov

 

3rd

Daniel Ochakovski

 

 

2nd

Maxim Ivanov

 

4th

Bobby Hopkins

 

 

3rd

Michael Frenk

 

5th

Drue Debruter

 

 

4th

Tucker Oliver

 

 

 

 

 

5th

Jared Counts

 

Boys 9-10 Medium

 

 

 

 

1st

Ethan Higi

 

 

Boys 9-10 Heavy

2nd

Evan Miller

 

 

1st

Aaron Zarbarel

 

3rd

Lenar Kamalov

 

 

2nd

Andrew Bushok

 

4th

Cameron Smithey

 

 

3rd

Josiah Botello

 

5th

Nicholas Rigg

 

 

4th

Mason Budreau

 

 

 

 

 

 

 

 

Boys 11-12 Light

 

Boys 11-12  Light Medium

1st

Daniel Lehmann

 

 

1st

Artem Shestokov

 

2nd

Tucker Oliver

 

 

2nd

Costas Zakharov

 

3rd

Andrew Lichmanov

 

 

3rd

Jacob Fugate

 

4th

Mitch Simmery

 

 

4th

Kevin Hearns

 

 

 

 

 

5th

Isaac Nolan

 

Boys 11-12  Medium

 

 

 

 

1st

Jacob Fugate

 

 

Boys 11-12 Medium Heavy

2nd

AJ Willamson

 

 

1st

Lenar Kamalov

 

3rd

Netanel Livetsky

 

 

2nd

Caleb Tullis

 

4th

Ian Harrington

 

 

3rd

Caleb Nickell

 

 

 

 

 

4th

Robert Walters

 

Boys 11-12 Heavy

 

 

 

 

1st

Reakus Shelton

 

 

Boys 13-14 Light

2nd

Bryson Cashell

 

 

1st

Nicholas Kuntz

 

3rd

Jacob Kuntz

 

 

2nd

Logan Trumbull

 

4th

Josiah Botello

 

 

3rd

Dustin Keil

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boys 13-14  Medium

 

Boys 15-16 Medium

1st

Daniel Kan

 

 

1st

Josh Kastner

 

2nd

Tyler Proffitt

 

 

2nd

DaJamel Pounds

 

3rd

Wyatt Howard

 

 

 

 

 

4th

Kenton Diaz

 

 

Boys 15-16 Heavy

 

 

 

 

1st

Tucker Flynn

 

Boys 13-14 Heavy

 

2nd

Aaron Hool

 

1st

Chandler Bullinger

 

 

 

 

 

2nd

Michael Kilgore

 

 

 

 

 

3rd

Joshua Murdakhaev

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boys 15-16 Light

 

 

 

 

1st

Ramon Esparza

 

 

 

 

 

2nd

Tyler Proffitt

 

 

 

 

 

3rd

Quan Tran

 

 

 

 

 

 

2017  OhioJudo.Org  globbers joomla templates